Kolosse 4:1 – ook heren hebben een Heer
23-07-2026 - Geplaatst door Andre PietHeren, wees rechtvaardig en billijk jegens uw slaven, wetende dat ook jullie een Heer in de hemel hebben.
De hoofdstukindeling wekt de indruk alsof hier een nieuw onderwerp begint, maar vers 1 vormt juist de afronding van het voorgaande. Vanaf Kolosse 3:18 heeft Paulus achtereenvolgens vrouwen, mannen, kinderen, vaders en slaven aangesproken. Nu richt hij zich ten slotte tot de heren. Daarmee is de cirkel rond. Eerst herinnerde hij de slaven eraan dat zij de Heer Christus dienen. Nu houdt hij ook de heren voor dat zij zelf een Heer in de hemel hebben.
Paulus stelt de maatschappelijke verhoudingen niet ter discussie, maar spreekt de heren aan op hun verantwoordelijkheid. Zij zouden rechtvaardig en billijk handelen tegenover hun slaven. Dat laatste woord wijst op eerlijkheid en onpartijdigheid. Wie gezag heeft, mag zijn positie nooit gebruiken om een ander tekort te doen. Ook een heer staat immers onder gezag.
Opvallend is de motivering die Paulus geeft. Hij beroept zich niet op een maatschappelijk ideaal, maar op Christus. De aardse heer heeft zelf een Heer in de hemel. Dat besef zet alle menselijke verhoudingen in het juiste perspectief. Het evangelie is geen politiek programma. Het besef dat ook de heer zelf een Heer in de hemel heeft, verandert de verhouding tussen heer en slaaf van binnenuit.
UltimateGoodNews