GoedBericht.nl logo
UltimateGoodNews

Kolosse 4:15 – de ekklesia in haar huis

17-08-2026 - Geplaatst door Andre Piet

Groet de broeders in Laodicea en Nympha en de ekklesia in haar huis.

Laodicea kwam in het voorgaande reeds ter sprake. Epafras had niet alleen veel moeite vanwege de Kolossers, maar ook voor de gelovigen daar en in Hiërapolis (4:13). De afstand tussen Kolosse en Laodicea bedroeg slechts ongeveer vijftien kilometer. Het is dan ook niet verwonderlijk dat er nauwe contacten bestonden. Paulus laat de broeders in Laodicea hier uitdrukkelijk groeten.

Vervolgens noemt hij Nympha en “de ekklesia in haar huis”. Over Nympha weten we verder niets. Wel weten we dat zij haar huis beschikbaar stelde voor de samenkomsten. Ook elders lezen we over een ekklesia die in een huis samenkwam. Zo vinden we bij Prisca en Aquila “de ekklesia in hun huis” (Rom.16:5; 1Kor.16:19) en bij Filemon eveneens een ekklesia aan huis (Filem.2).

Dat tekent hoe eenvoudig en kleinschalig de ekklesia’s destijds functioneerden. Men beschikte niet over kerkgebouwen, maar kwam bijeen in woningen. Al te grote gezelschappen kunnen dat doorgaans niet geweest zijn. Opmerkelijk is dat Paulus zo’n vergadering zonder meer “ekklesia” noemt. De Schrift kent geen aparte categorie “huisgemeente”, evenmin als “plaatselijke gemeente”. Ekklesia is een eretitel. Een vergadering in een huis draagt dezelfde naam als het grote geheel: het deel wordt genoemd naar het geheel dat het vertegenwoordigt.

 

Delen: